BORSA ENDEKSİ

Endeks, belli bir zaman dilimine ait olan fiyat, maliyet, satış, üretim gibi verilerin toplanması ile oluşturulan göstergelerdir. Borsa endeksleri ise borsada işlem hisse senetlerinin fiyat ve getiri performanslarını ölçmekte kullanılan temel göstergedir. Endeksler, bütünsel olarak yapabildiği gibi sektörel bazda da yapılabilir. Böylece hem hisse senedinin hem sektörlerin hem de ekonominin performansı takip edilmektedir.

POPÜLER BORSA ENDEKSLERİ NELERDİR?

Borsa endeksi, içerisinde belirli hisse senetlerini bulunduran, bu hisse senetlerinin farklı ağırlıklarla hesaplanması sonucu bulunan değerdir. Her hissenin endeks değeri içerisindeki ağırlıklarına göre farklılık göstermektedir. Borsa endeksleri; hisse senetlerinin fiyat hareketlerini ölçerek, borsanın genel trendinin de belirlenmesini sağlar.

Dünya’da işlem hacmi bakımından en aktif borsa endeksleri Dow Jones, Nasdaq, S&P 500, FTSE ve DAX olarak sıralanabilir.


Türkiye’de ise Borsa İstanbul çatısı altında birden fazla endeks bulunmaktadır. Borsa İstanbul’da en fazla işlemin gerçekleştiği endeksler; BİST100 endeksi, BİST30 endeksi ve BİST Bankacılık endeksi olarak takip edilmektedir.

BIST100 ENDEKSİ NEDİR?

BIST100 endeksi, Borsa İstanbul’da işlem gören, piyasa değeri ve işlem hacmi bakımından en yüksek 100 hisse senedinin performansını ölçmekte kullanılan göstergedir. Bu özelliği ile Borsa İstanbul Pay Piyasası’nın temel göstergesidir.

BIST 30 ve BIST 50 endekslerine dahil payları da kapsar. BIST 100 endeksi için Ocak-Mart, Nisan-Haziran, Temmuz-Eylül ve Ekim-Aralık olmak üzere 4 endeks dönemi vardır.


BIST 100 Endeksi seans süresince her 1 saniyede bir hesaplanır ve eş zamanlı olarak yayımlanır.

BIST30 ENDEKSİ NEDİR?

BIST 30 Endeksi, Borsa İstanbul pazarlarında işlem gören, piyasa değeri ve işlem hacmi en yüksek 30 hisse senedinin ortak performansının ölçülmesi amacıyla oluşturulmuştur.

Borsa İstanbul’da işlem gören paylar, yılda 4 kez gözden geçirilerek, BIST 30 Endeksinde yer alacaklar belirlenir. Seçim, Ulusal Pazar’da işlem gören şirketlerle, Kurumsal Ürünler Pazarı’nda işlem gören gayrimenkul yatırım ortaklıkları ve girişim sermayesi yatırım ortaklıkları payları arasından yapılır. Paylar fiili dolaşımdaki payların piyasa değerine ve günlük ortalama işlem hacmine göre büyükten küçüğe doğru sıralanır. Her iki sıralamada üst sıralarda olanlar endekse alınır.