KIYMETLİ MADENLER

Kıymetli madenler bugün ticareti yapılan değerli ürünlere verilen genel addır. Bu konuda herkesin aklına ilk önce altın gelir. Çünkü dünden bugüne süre gelen potansiyeli, yüksek olarak yatırımının gerçekleştirilmesini sağlamıştır. Öyle ki babaannelerimiz zamanından beridir kriz dönemlerinde dahi yatırımı yapılmaktan vazgeçilmemiştir. Bunun sebebi uzun vadede beklenildiğinde yüksek kazançların elde edilmesidir. Altın yatırımı yaparak para kazanmak için bilinmesi gereken noktaları buradan öğrenebilirsiniz. Bu genellikle fiziki yatırımlar için geçerli bir durumdur. Fiziki olmayan işlemlerde sadece fiyatlarda yaşanan değişmelerden anlık olarak getiri sağlanabilmektedir. Altın dışında daha pek çok ürün değerli metaller grubunda yer alır.

Gümüş, platin, paladyum gibi ürünlerde kıymetli madenler arasında yer alan altın gibi yüksek işlem hacmine sahip olan ürünlerdir. Özellikle fiyatlarında yaşanan değişmelerin altın ile bağlantılı ve eş yönde değişmesi hepsinin aynı portföyde yer almasını sağlamaktadır. Böylece çeşitlendirilen portföyden daha yüksek getiri sağlanabilmektedir. Bu konuda fiyat seyirlerini doğru bir şekilde belirlemek önemlidir. Bu anlamda piyasalarda var olan göstergeleri kullanarak zaman içindeki trend oluşumları kolaylıkla belirlenebilmektedir. Bunun için piyasanın mantığını kavramış olmanız yeterlidir. Gerekli eğitimler sayesinde tüm püf noktaları öğrenebilir, ileri tarihte yaşanacak değişimleri ön görebilir hale gelebilirsiniz. Böylelikle yaptığınız yatırımların sonucundan kazançlı çıkabilirsiniz.

Değerli madenlere farklı iki şekilde yatırım yapılır. Bunlardan birincisi fiziki, ikincisi ise fiziki olmayan yatırımlardır. Fiziki yatırımlar tezgah üstü piyasalarda gerçekleştirilir. Fiziki olmayanlar ise finans piyasalarında online olarak yapılır.