Kripto Para Borsaları Arasında Farklılıklar Nelerdir?

Kripto para borsaları, işlem yaptıkları varlık türlerine ve hitap ettiği kullanıcı türüne göre farklılıklar göstermektedir. 

Reel para birimleri ile işlem yapabildiğiniz borsalar olduğu gibi, sadece kripto para birimleri ile işlem yapabileceğiniz borsalarda bulunmaktadır.  Sahip olduğunuz kripto para birimini, başka bir kripto para birimi ile takas edebilirsiniz. 

Bu borsalarda genelde belli kripto paralar ile işlem yapılmaktadır. Bitcoin gibi hacmi yüksek kripto para birimleri, reel para birimine bağlı istikrarlı (sabit) kripto para birimleri (USDT gibi) veya borsanın kendi çıkardığı kripto para birimleri gibi kripto paralarla, diğer kripto paralar arasında işlem yapabilmenize olanak sağlar.

Kripto para borsaları hitap ettiği müşteriye göre ikiye ayrılır. Bölgesel işlem yapan ve sadece belli müşterilere hizmet veren borsalar. Bitlo.com kripto para borsası bölgesel hizmet veren bir borsadır. Sadece Türkiye Cumhuriyeti tarafından verilen resmi belgelere (vatandaşlık, oturma izni, çalışma izni vs.) sahip kişiler işlem yapabilir.

Dünya genelinde hizmet sağlayan global borsalar, herhangi bir bağlayıcılık bulunmadan işlem yapabileceğiniz borsalardır. Global borsaların bir çoğu reel para birimleri ile işlem imkanı sunmamaktadır.